Lasy kieszonkowe (zwane równiez lasami Miyawaki-od nazwiska japońskiego twórcy idei lasów kieszonkowych: botanika Akira Miyawaki), których sadzenie zostało zainicjowane w Azji, a od około 10 lat stosuje się w miastach europejskich, stają się coraz popularniejszą metodą zazieleniania miast również w Polsce.
Na czym polega ta metoda? Sadzimy wiele gatunków drzew i krzewów, zwykle na niewielkim obszarze, wśród gęstej zabudowy, w bardzo dużym zagęszczeniu (od trzech do siedmiu sztuk na matr kwadratowy).Lasy te z założenia mają rosnąć bez ingerencji człowieka, na zasadzie samoregulujących się procesów. W Poznaniu takich lasów powstaje coraz więcej. W ubiegły weekend przyłączyliśmy się do akcji organizowanej przez Zarząd Zieleni Miejskiej, gdzie przy wsparciu mieszkańców Poznania posadziliśmy las kieszonkowy przy ulicach Traugutta i Dolna Wilda. Prócz możliwości posadzenia drzew i krzewów na poznaniaków czekały stoiska edukacyjne. Na naszym stoisku sprawdzaliśmy wiedzę z zakresu prawidłowego postępowania z odpadami oraz podpowiadaliśmy co zrobić, by ograniczyć ilość produkowanych przez nas na co dzień odpadów.
Już dziś możemy również zaprosić do akcji "Czarne złoto do ogródka", którą organizujemy 7 kwietnia od godziny 10:30. Odbędzie się ona na terenie ROD im. ks. L. Przyłuskiego przy ul. Dojazd w Poznaniu. Każda z odwiedzających nas osób będzie miała możliwość pobrania próbki Agro- Felka 2.0- polepszacza glebowego wyprodukowanego w Biokompostownii z zebranych w Poznaniu bioodpadów i wypróbowania go w swoim ogrodzie. Dodatkowo na stoisku będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach oraz w grach i konkursach sprawdzających wiedzę z zakresu gospodarki odpadami.
Serdecznie zapraszamy!