MPSZOK, to specjalny pojazd przystosowany do selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów komunalnych, który kursuje zgodnie z ustalonym harmonogramem na dany rok kalendarzowy. Do MPSZOK odpady dostarczać mogą mieszkańcy z terenu Miasta Poznania w ramach wnoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Do MPSZOK można oddać:
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych
- zużyte baterie i akumulatory
- świetlówki, żarówki
- termometry
- przeterminowane leki
- farby, rozpuszczalniki oraz opakowania po nich
- chemikalia, środki ochrony roślin
- kwasy, alkalia, odczynniki fotograficzne, detergenty
- odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki (odpowiednio zabezpieczone, w tym w szczególności poprzez zabezpieczenie ostrych elementów w sposób zapewniający ochronę przed skaleczeniem).
Do MPSZOK nie można oddawać:
- materiałów zawierających azbest
- odpadów w ilościach wskazujących na to, iż pochodzą z działalności gospodarczej tj. wszelkie odpady w ilościach masowych (w beczkach, workach, skrzynkach np. zawierających kilkanaście butelek tego samego odpadu – pojemność ponad 20 litrów na opakowanie jednostkowe)
- odpadów nieoznaczonych, bez możliwości wiarygodnej identyfikacji (brak etykiet), odpady, których odebranie może naruszać przepisy ADR (międzynarodowa umowa dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych)
- odpadów w opakowaniach cieknących
- wszystkich odpadów wskazujących na źródło pochodzenia innych niż z gospodarstwa domowego (np. chemikalia nietypowe dla prac domowych: kwasy, zasady, sole chemiczne, odczynniki chemiczne) – zwłaszcza w dużych ilościach
- mebli i innych odpadów wielkogabarytowych
- odpadów budowlanych
- opon
- bioodpadów
- odpadów komunalnych zmieszanych
- papieru, szkła, tworzyw sztucznych
Należy pamiętać, iż odpady wymagające opakowania muszą być umieszczone w szczelnych (niecieknących) i nieuszkodzonych opakowaniach oraz posiadać oryginalną informację (etykietę) umożliwiającą identyfikację odpadu w chwili przekazania.
Uwaga! Pracownik firmy ma prawo odmówić przyjęcia odpadu, jeśli byłoby to sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa oraz mogłoby zagrażać zdrowiu lub życiu ludzi.