Wraz z nastaniem nowego roku zmienią się zasady selektywnej zbiórki odpadów. Od 1 stycznia odzież i tekstylia zgodnie z przepisami stanowią odrębną frakcję. Te odpady należy przekazywać na Gratowiska, lub do punktów zbiórek prowadzonych przez organizacje pozarządowe.
Dotychczas odzież i wyroby tekstylne trafiały do pojemników na odpady zmieszane. W przypadku Poznania oznaczało to, że będą przewiezione do Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, czyli spalarni. Tam, wraz z innymi odpadami, były przetwarzane na energię cieplną i elektryczną.
Nowe zasady dotyczą:
- odzieży
- obrusów
- firan
- zasłon
- koców
- narzut
- prześcieradeł
- czystych szmat i czyściwa.
Na Gratowisko zamiast do pojemnika
Zmiana przepisów, która wchodzi w życie od nowego roku, obliguje nas do odmiennego postępowania z odzieżą i tekstyliami. Można ją oddać do jednego funkcjonujących w Poznaniu Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-u czyli Gratowiska), albo skorzystać z funkcjonujących w mieście punktów zbiórki odzieży, prowadzonych przez różne organizacje pozarządowe.
Poznańskie Gratowiska - przyjmują od mieszkańców Poznania odpady (w tym odzież i tekstylia) bez dodatkowej opłaty:
- PSZOK przy ul. Meteorytowej 1 w Suchym Lesie
- PSZOK przy ul. Wrzesińskiej 12 w Poznaniu
- PSZOK przy 28 Czerwca 1956 r. 284 w Poznaniu
Dokładny harmonogram dotyczący godzin funkcjonowania Gratowisk znaleźć można na naszej stronie "Wszystko o odpadach" www.poznan.pl/odpady.
Jeśli nie PSZOK, to PCK
Jednym ze sposobów na prawidłowe pozbycie się zniszczonej odzieży i tekstyliów są pojemniki ze znaczkiem Polskiego Czerwonego Krzyża. Zbierane są tam różnego rodzaju tekstylia, a środki pozyskane ze sprzedaży zebranych ubrań, pościeli itp. PCK przeznacza na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych oraz bieżącą działalność statutową. Listę i lokalizację pojemników można znaleźć pod adresem: https://www.pck.pl/tekstylia/#kontakt.
Nie zawsze trzeba wyrzucać
Zamiast wyrzucać odzież, można dać jej drugie życie przekazując osobom potrzebującym. Najlepiej robić za pośrednictwem punktów zajmujących się tego typu działalnością. W Poznaniu jest ich co najmniej kilka. Ważne jest, by robić to pamiętając o kluczowych zasadach:
- przekazywana odzież powinna być w dobrym stanie - nie należy przynosić brudnych, zniszczonych ubrań, zepsutych zabawek i innych sprzętów domowego użytku
- trzeba zachować umiar - ważne, żeby nie przynosić zbyt wielu rzeczy na raz.
Jeszcze innym rozwiązaniem na zagospodarowanie w pełni wartościowej odzieży i tekstyliów są lokalne miejskie lub osiedlowe grupy w mediach społecznościowych. Mieszkańcy Poznania często oferują w nich wymianę przedmiotów lub ich kupno/sprzedaż za symboliczne kwoty.
Równie przydatne może być skorzystanie z platform sprzedażowych, takich jak Vinted czy OLX. Możliwe jest również przekazanie zbędnej odzieży z wykorzystaniem tzw. ekopaczki, czyli przesłania np. obuwia czy odzieży za pomocą paczkomatów sieci InPost.