Zamartwianie się losem całego świata jest ewolucyjnie nienaturalne, dlatego tak bardzo ważne są działania lokalne — mówi Szymon Bujalski, dziennikarz, ekolog i aktywista wspierający rozwiązania na rzecz środowiska. W rozmowie z Mikołajem Basińskim podpowiada, w jaki sposób opowiadać ludziom o ochronie klimatu.
Siódmy odcinek podcastu Masz wpływ, to niezwykle ciekawa rozmowa z Szymonem Bujalskim, znanym z sieci jako Dziennikarz dla klimatu. Opowiada w nim, jak pokazywać ludziom to, że zmiany klimatu są efektem działania człowieka. Ale przede wszystkim mówi inną ważną rzecz — wskazuje, co robić, byśmy nie ignorowali tak ważnego tematu jak globalne ocieplenie.
— Nie ma sensu wyjaśnianie każdemu mieszkańcowi Ziemi, jak skomplikowanym systemem jest klimat i jak wiele elementów naszego codziennego życia ma na niego wpływ — przekonuje. — Używanie zbyt skomplikowanego, naukowego języka, a przede wszystkim próby obarczania jednostek odpowiedzialnością za losy świata, zaprowadzą donikąd. Ewolucyjnie człowiek nie jest przystosowany do tego, by przejmować się tym, co się dzieje gdzieś po drugiej stronie globu. To naturalne, że martwimy się tym, co tu i teraz.
Bujalski podkreśla, że dużo ważniejsze są działania lokalne. Pokazywanie ludziom, że zmiany wokół siebie też mają sens i wpływają na klimat, a co istotne, także na rynek finansowy i wielkie koncerny. Co więcej, można pójść o krok dalej i wskazywać prawidłowe i pożądane działania, bez nachalnego przekonywania do „bycia bardziej eko”.
— To bezpośrednie korzyści dla jednostki mogą przynieść efekt. Takim przykładem jest rozwój fotowoltaiki w Polsce. Mamy jeden z lepszych wyników na świecie, chyba piąte miejsce globalnie. To głównie zasługa programu Mój prąd — opowiada Szymon Bujalski. — Ale, czy bodaj milion trzysta tysięcy Polaków zdecydowało się na panele dlatego, że ratują w ten sposób klimat? No nie, po prostu chcieli obniżyć rachunki za prąd. Jeżeli zrobili to również ze względu na środowisko, to wspaniale. Jednak pozytywny dla środowiska efekt i tak został osiągnięty.
Cała rozmowa dostępna na platformach streamingowych już od 20 września.