Lasy kieszonkowe (zwane równiez lasami Miyawaki-od nazwiska japońskiego twórcy idei lasów kieszonkowych: botanika Akira Miyawaki), których sadzenie zostało zainicjowane w Azji, a od około 10 lat stosuje się w miastach europejskich, stają się coraz popularniejszą metodą zazieleniania miast również w Polsce.
Na czym polega ta metoda? Sadzimy wiele gatunków drzew i krzewów, zwykle na niewielkim obszarze, wśród gęstej zabudowy, w bardzo dużym zagęszczeniu (od trzech do siedmiu sztuk na matr kwadratowy).
Lasy te z założenia mają rosnąć bez ingerencji człowieka, na zasadzie samoregulujących się procesów. W Poznaniu pierwszy las kieszonkowy został posadzony ubiegłej jesieni, a 21 października u zbiegu ulic Hetmańskiej i 28 czerwca 1956 roku z wykorzystaniem tej metody sadzenia powstał kolejny zielony zakątek. Teren został wczesniej przygotowany, do czego wykorzystano między innymi kompost, pochodzący z poznańskiej Biokompostowni. Sadzonki, które wykorzystano były nagrodą dla poznaniaków za zebranie blisko tony elektroodpadów w konkursie "Polska Stolica Recyklingu 2022" organizowanego przez Fundację Odzyskaj Środowisko. Organizatorem akcji był Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, a jego partnerami zostali: Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu, Fundacja Odzyskaj Środowisko oraz Zarząd Zieleni Miejskiej. Prócz możliwości posadzenia drzewa czy krzewu prowadzone były również działania edukacyjne, a także wymiana elektroodpadów na wrzosy. Akcja została upamiętniona tablicą informacyjną, której odsłonięcia dokonał Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak wraz z Dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej Katarzyną Kruszką-Pytlik.
Kontynuacją sobotniej akcji zazieleniania będzie przygotowana przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu oraz Urząd Miasta Poznania akcja organizowana 26 października (czwartek) na poznańskich Gratowiskach. Każdy mieszkaniec Poznania, który tego dnia przywiezie odpady niebezpieczne lub problemowe w godzinach: 8:00 do 16:00* na PSZOK w Poznaniu przy ul. Wrzesińskiej, 28 czerwca 1956 roku lub w Suchym Lesie przy ul. Meteorytowej otrzyma sadzonkę drzewa. Około 600 sadzonek m.in. lipy, sosny, buku, klonu i dębu, które zostaną rozdysponowane podczas akcji również pochodzą z wygranej w konkursie "Polska Stolica Recyklingu 2022". Dodatkowo Fundacja Odzyskaj Środowisko przekazała dla mieszkańców 250 paczek nasion (łąki kwietnej i facelii błękitnej), które również będą dostępne w czwartek na Gratowiskach. Zapraszamy !
*liczba drzewek jest ograniczona, decyduje pierwszeństwo zgłoszeń