Przeczytałeś książkę i nie masz zamiaru do niej wracać? Nie pozwól jej kurzyć się na regale – przekaż ją dalej! Jeżeli w domowej biblioteczce zalegają Ci książki, weź udział w akcji ich wymiany na Placu Wolności.

W sobotę, 5 lipca, w godzinach od 12:00 do 15:00, Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu oraz portal Edu4Eco.pl zapraszają na akcję wymieniania się książkami. Partnerami wydarzenia, które odbędzie się na poznańskim Placu Wolności, są Biblioteka Raczyńskich i Ubrania Do Oddania.

Przekaż książki z rąk do rąk

Na starcie akcji na mieszkańców Poznania czekać będą książki z punktów „Drugie Życie Rzeczy”, z poznańskich Gratowisk oraz egzemplarze przekazane przez partnera wydarzenia – Bibliotekę Raczyńskich. W zamian za pozostawione książki poznaniacy będą mogli odebrać tyle książek, ile oddali. Akcja ma na celu promocję czytelnictwa, budowanie więzi między czytelnikami oraz powrót książek do obiegu.

Biblioteka Raczyńskich, która od lat angażuje się w rozwój czytelnictwa, z entuzjazmem włączyła się w wydarzenie.

– Biblioteka Raczyńskich jako instytucja promująca czytelnictwo, z całego serca wspiera Akcję Wymiany Książek. Tym bardziej, gdy odbywa się ona po sąsiedzku na pl. Wolności. Chętnie wzbogaciliśmy też księgozbiór do wymiany, naszymi dubletami – niech nasze książki idą do Poznaniaków i cieszą czytelników! – podkreśla przedstawiciel biblioteki.

Na akcję przyjmujemy książki w języku polskim, które są w dobrym stanie – to znaczy są czyste, suche oraz bez poważnych uszkodzeń. Prosimy o nieprzynoszenie wielotomowych encyklopedii, słowników oraz podręczników szkolnych. Książki, które nie znajdą nowych właścicieli, zostaną przekazanie do marki Ubrania Do Oddania, której właścicielem jest New Solutions Group.

Monika Maceluch, dyrektor marketingu Ubrania Do Oddania, podkreśla:

 “W Ubrania Do Oddania wierzymy, że każda rzecz – nie tylko ubranie – zasługuje na drugą szansę. Dlatego z radością wspieramy Akcję Wymiany Książek, której celem jest nadanie nowego życia publikacjom, które często lądują… w śmietniku. Tymczasem książka to nie odpad, tylko nośnik historii, wiedzy i emocji, które mogą służyć kolejnym pokoleniom. Odkąd umożliwiliśmy naszym darczyńcom oddawanie nie tylko tekstyliów, ale także książek, co miesiąc do naszej sortowni trafiają setki kilogramów książek – zbyt cennych, by je zmarnować. Dlatego zamiast je utylizować, wprowadzamy je do drugiego obiegu, przekazując je do współpracującego z nami antykwariatu online. To działanie nie tylko ekologiczne, ale i kulturotwórcze. Co więcej, dzięki temu każda książka może dalej żyć – generując nie tylko wiedzę czy zachwyt, ale też realny zysk, który zasila gospodarkę obiegu zamkniętego.

Dlatego wspólna akcja z Edu4Eco.pl i Biblioteką Raczyńskich to coś więcej niż wymiana – to konkretny krok w stronę odpowiedzialnej konsumpcji, gospodarki obiegu zamkniętego i codziennych, drobnych decyzji, które mają realne znaczenie dla środowiska. Cieszymy się, że możemy być częścią tej zmiany”.

Podobne wpisy